Náš fotopříběh z Bali: Kdy začnete psát ten svůj?

Na kánoi

Vzpomínky z cesty přes Asii a oceán

Naše dobrodružství s China Airlines začalo ve Vídni, odkud jsme elegantním Airbusem A350 zamířili do tajemného Taipei. Let probíhal hladce, bez jediného otřesu. Kolem nás převážně asijští spolucestující, kteří nás obklopovali svou klidnou přítomností.

My, nadšení Evropané, jsme se zpočátku nemohli nabažit výhledů z okének a objevování zákoutí letadla, dokud nás usměvavá letuška jemně neupozornila, že pro většinu cestujících právě nastala noc. S pochopením jsme zatáhli rolety a ponořili se do čínského časového pásma.

Obrazovky zabudované v sedadlech před námi nabízely nejen mapu letu, kde jsme netrpělivě sledovali, jak se pomalu blížíme k cíli, ale i bohatou nabídku zábavy. V nostalgickém záchvatu jsem se pustil do legendárního Tetrisu, který se stal mým společníkem na dlouhé hodiny. Podařilo se mi to dotáhnout na úctyhodných 28 tisíc bodů, než se kostičky rozhodly padat rychlostí světla. Zůstal jsem v němém úžasu nad čínskými spoluhráči, jejichž skóre přesahovalo 200 tisíc - záhada, kterou asi nikdy nerozluštím. Z nabídky filmů nás uchvátili Pasažéři (Passengers), který vřele doporučujeme všem milovníkům vesmírných sci-fi romancí.

Taipei nás přivítalo za šedivého úsvitu, zahalené do deště a překvapivého chladu. Letiště, z větší části ještě spící, působilo opuštěně se zavřenými obchody a tichými chodbami. Objevili jsme však jednu otevřenou jídelnu, kde jsme ochutnali autentickou čínskou nudlovou polévku. Po zaplacení nám s tajemným úsměvem předali malé blikající zařízení připomínající UFO. Když byla naše polévka hotová, ozval se bzučivý zvuk a "UFO" začalo poskakovat po stole jako živé – technologická hříčka, která rozjasnila deštivé ráno a vykouzlila úsměv na našich tvářích.

Z mlhavého Taipei jsme nakonec vystoupali vstříc tropickému ráji. Náš cíl: Bali, kde jsme měkce dosedli na letiště Ngurah Rai u pulzujícího Denpasaru, připraveni vstřebávat další exotické zážitky.

Bali, ostrov bohů nás vítá!

Naše těla, zvyklá na chladné středoevropské teploty kolem 10 stupňů, zažila po přistání skutečný teplotní náraz. Tropických 26 stupňů nás obklopilo jako vřelé objetí ostrova. První kroky po balijské půdě a už jsme milionáři! Ten zvláštní, opojný pocit, když vyměníte pár euro a v rukou držíte statisíce... Za jediné euro vám do dlaně napočítají 13 600 indonéských rupií. Ještě jsme se ani nestačili rozkoukat v příletové hale, když se našich zavazadel chopili místní pomocníci – samozřejmě s očekáváním drobné odměny. Byla to však jediná podobná zkušenost během celého pobytu, kdy nás někdo požádal o spropitné. A pak už jsme se mohli plně ponořit do kouzla Bali...

Brána do balijského ráje

Po dlouhých 33 hodinách strávených mezi letišti, přestupy a silnicemi, konečně zahlédneme světla našeho dojednaného minibusu. Ten nás unaveně, ale s napjatým očekáváním, veze z rušného jihu napříč tajemnými kopci ostrova Bali.

Noční závoj halí tropickou krajinu kolem nás. Nelze zahlédnout ani vrcholky sopek, ani terasovitá rýžová pole, která zde čekají na svůj ranní okamžik slávy. Tmou se vineme po klikatých silnicích, stoupáme a zase klesáme, zatímco nám balijské krásy dávají na vědomí svou přítomnost pouze v náznacích – v pronikavé vůni květin a koření, v tlumeném zvuku vzdálených gamelanů.

A pak, jako vysvobození po dlouhém putování, se před námi otevře brána Vily Lovina Beach u městečka Dencarik. Náš nový domov na severu ostrova nás vítá. Konečně jsme dorazili.

Ruční sklizeň rýže na Bali

Pod žhnoucím sluncem jsme se zastavili cestou u malého rýžového políčka, kde právě probíhala sklizeň. Jako by se tu zastavil čas – místní lidé rytmicky usekávali plné klasy, svazovali je do snopů a pak je trpělivě přenášeli na dřevěné desky. Tam, s překvapivou lehkostí a zručností, vytloukali jednotlivá zrníčka. Žádné burácející kombajny, žádná mechanizace. Jen mozolnaté ruce, pot a úsměvy na tvářích. Skupinka žen a jeden šlachovitý muž pracovali v dokonalé souhře, jako by každý pohyb byl součástí starobylého tance. A když jsem viděl jejich klidné, spokojené výrazy, došlo mi, že moderní technika by možná narušila něco cenného – jejich spojení se zemí, s tradicí, s rytmem přírody. V těch jednoduchých pohybech byla obsažena moudrost generací.

K vodopádům Sekumpul a chrámu Pura Beji

Dnešní dobrodružství nás čeká opravdu pestré. Jako první ponoříme smysly do autentické balijské tržnice, poté se vydáme za úchvatným přírodním divadlem vodopádů Sekumpul a cestou zažijeme tradiční sklizeň rýže. Na závěr našeho dne nám duch Bali dýchne do tváře v majestátním hinduistickém chrámu Pura Beji Sangsit.

Díky zkušenostem našeho místního průvodce jsme překonali počáteční ostych a vkročili do labyrintu tržnice. Rázem nás pohltila jedinečná atmosféra tohoto místa - úzké uličky, přítmí, směsice vůní, pachů a zvuků vytvářející symfonii každodenního života ostrova. Nabídka zboží je neuvěřitelně rozmanitá - od náhradních dílů na mobily přes kovové pásky k hodinkám, voňavé tyčinky, tradiční koření, obětiny pro náboženské ceremonie, až po pestrobarevnou paletu čerstvé zeleniny a ovoce.

Skutečným kulturním šokem pro nás bylo sledovat prodej masa, které leží bez jakéhokoliv chlazení přímo na pultech. Nejsilnější moment? Když jsme viděli zákazníka platit bankovkami pokládanými přímo na kus masa ležící na dřevěné desce. Vypadá to, že někdo si to kuřátko koupí i s otiskem bankovky jako nečekaný bonus. 🙂

Magický úsvit na vrcholu Batur: sopečné dobrodružství

Probuzení uprostřed noci se proměnilo v jeden z nejpůsobivějších zážitků našeho života. Ve dvě hodiny ráno jsme opustili pohodlí našeho ubytování a vydali se zdolat aktivní sopku Batur, abychom na jejím vrcholu přivítali nový den.

Cesta na 1717 metrů vysoký vrchol je intenzivní, ale zvládnutelná - při svižnějším tempu ji překonáte přibližně za dvě hodiny. Závěrečná část výstupu prověří vaši obratnost, když se budete proplétat mezi sopečnými balvany a klouzat po sypkém povrchu. Kvalitní turistické boty zde nejsou luxusem, ale nutností.

Naše ranní úsilí bylo odměněno fenomenálním východem slunce. Průvodce nám prozradil, že tak dokonalá viditelnost je spíše vzácností. Stáli jsme na sopce, která od roku 1800 vybuchla více než dvacetkrát, naposledy v roce 1963, a přesto jsme cítili klid a úžas.

Na vrcholu nás čekala netradiční snídaně - vajíčka uvařená v přírodní sopečné páře a sendvič s teplým banánem. Tato kombinace lahodných chutí a ohromujícího výhledu vytvořila dokonalou tečku za naším výstupem.

Pokud toužíte po stejném zážitku bez starostí o organizaci, navštivte ubudsunrisetrekking.com - postarají se o vše potřebné, zatímco vy se můžete plně soustředit na jedinečné dobrodružství.

Gili Meno – ráj uprostřed azurového moře

Na doporučení přátel jsme se nechali zlákat vidinou tyrkysového moře, bělostných pláží a pestrobarevného podmořského světa. Náš cíl? Malý, ale okouzlující ostrov Gili Meno. Přestože jsme se rozhodli téměř na poslední chvíli, štěstí stálo při nás - pro naši dvanáctičlennou skupinu se našlo ubytování i místo na trajektu. Úleva!

Z přístaviště Amed na východním pobřeží Bali nás rychlá loď unáší napříč vlnami. Po hodině dorážíme na Trawangan, odkud menší bárkou přeplouváme na "náš" vytoužený Gili Meno.

Sotva se ubytujeme, neodoláme volání moře. První pláž, na kterou vstoupíme, nás okamžitě okouzlí – hebký písek, který se mezi prsty sype jako nejjemnější mouka, a voda tak průzračná, že vidíte dno široko daleko. Pod hladinou nás čeká nezapomenutelné setkání s majestátní mořskou želvou. Korálů tu sice není tolik, ale barevné hejno tropických ryb kolem nás tančí svůj podvodní balet.

Odpoledne prozkoumáváme ostrov křížem krážem ve snaze objevit další šnorchlovací poklady, ale nakonec musíme uznat, že první pláž, kterou jsme navštívili, zůstává nepřekonána. S příchodem soumraku míříme do exotického Karma Baru, kde při koktejlech vstřebáváme dojmy z celého dne.

Noc trávíme v bungalovech Jepun - unikátních přístřešcích ve tvaru skořápek, které dokonale splývají s okolní přírodou a umocňují pocit, že jsme skutečně objevili malý kousek ráje.

Džunglí k Twin Lakes, kanoí přes Tamblingan

Džunglí k Twin Lakes, kanoí přes Tamblingan Dnes vyrážíme za dokonalým únikem - pryč od ruchu, hluboko do náruče nedotčené přírody. Přijíždíme na základnu Bali Twin Lake Trekking Point, kde se setkáváme s naším průvodcem a společně vstupujeme na stezku vinoucí se hustou džunglí. Náš zkušený průvodce nám nabízí malou odbočku do autentické vesničky, kde mezi stromy žijí místní obyvatelé, nepoznamenaní turismem.

Pokračujeme dál a po zhruba hodině a půl se před námi otevírá pohled na klidnou hladinu jezera Tamblingan. U břehu se nám naskýtá jeden z těch vzácných okamžiků, které se otisknou navždy do srdce - mladá dívka odpočívající na jednoduché dřevěné kanoi, zatímco její maminka jemně pádluje a tiše zpívá melodii, která se vznáší nad vodou. Cítím, jak mi do očí vstupují slzy dojetí. Takové dokonalé souznění člověka s přírodou.

Usedáme na ručně vyrobenou kanoi a kloužeme po hladině jezera Tambingan. Nad námi tančí těžké mraky nabité deštěm, mezi kterými občas pronikne zlatavý paprsek slunce - dokonalá symfonie světla a stínu pro mou zrcadlovku, která dychtivě zachycuje každý neopakovatelný moment.

Ulun Danu Beratan: ikonický chrám na jezeře Beratan

Chrám Ulun Danu Beratan se nachází na břehu jezera Beratan v horské oblasti Bali. Jeho ikonické pagody, které se odrážejí na hladině jezera, patří mezi nejfotografovanější místa Bali a objevují se i na indonéské bankovce. Jedná se o hinduistický chrám zasvěcený bohyni jezer a řek Dewi Danu. Místní věří, že bohyně zajišťuje plynulý přítok vody a zavlažování rýžových polí.

Komplex se skládá z několika staveb, přičemž nejznámější je pagoda Meru s 11 střechami, která se tyčí nad jezerem. Když stoupne hladina vody, působí, jako by chrám plaval na jezeře.

Bali - pár zajímavostí, které se hodí vědět

Směnárny bez obav

Možná jste slyšeli o riziku "oškubání" při výměně peněz. Naše zkušenost je však velmi pozitivní. Měnili jsme přímo na letišti pod dohledem několika kamer - vše proběhlo s úsměvem a profesionálně. Pro snadný přepočet si osvojte jednoduchou fintu: 100 000 rupií = odstraňte tři nuly a vynásobte dvěma = 200 Kč. Brzy se v místní měně zorientujete.

Na dvou kolech ostrovem

Motorka je tu národním dopravním prostředkem. Nejčastěji potkáte Hondu 125 Vario a podobné japonské stroje. Na skútrech jezdí opravdu všichni - děti, dospělí, celé rodiny poskládané na jednom sedadle. Půjčení je cenově dostupné, jen nezapomeňte, že se tu jezdí vlevo a dopravní pravidla jsou spíš orientační než striktní.

Obchodní život

Obchody mají otevřeno dlouho do noci. Na první pohled vás možná překvapí, že většina z nich vypadá podle našich měřítek trochu omšele - to ale patří k místnímu koloritu a rychle si zvyknete.

Zvířecí království

Po ulicích se volně potulují psi a kočky. Místní kočky mají charakteristicky krátký ocas - ne, nikdo jim ho neuřízl, je to genetická zvláštnost. Na mnoha místech narazíte na přátelské, ale poměrně drzé opice. Radím je nehladit ani se jich nedotýkat - nepříjemné škrábnutí by mohlo pokazit vaši dovolenou.

Místní lidé a kultura na Bali

Balijci jsou neuvěřitelně milí a usměvaví. Na rozdíl od některých jiných turistických destinací jako Egypt nebo Turecko tu prakticky nenarazíte na dotěrné "pomocníky" čekající na bakšiš. Na plážích vás sice budou navštěvovat prodejci oblečení, šátků, napodobenin značkových hodinek a náramků, ale po úvodní přemrštěné ceně ji snadno usmlouváte až na třetinu. Později možná zjistíte, že v obchodech se suvenýry jako Krisna jsou ceny ještě nižší.

Když místním řeknete, že jste z České republiky, většinou se setkáte s rozzářeným obličejem a slovy: "Čeko, aj nou...".

Bali uchvátí vaše smysly od prvního okamžiku. Každý západ slunce vykresluje nový příběh na obzoru, každá svatyně vypráví o staletích tradic. Pro nás Evropany představuje tato indonéská perla mnohem víc než jen exotickou dovolenou – je to cesta do jiné dimenze vnímání světa.

Místní vás přivítají s úsměvem tak upřímným, že vás zahřeje u srdce. Jejich pohostinnost není nacvičená – je to součást jejich duše. V dlaních, které vám podávají voňavou kávu nebo květinovou obětinu, ucítíte teplo lidskosti, na kterou jsme v našem uspěchaném světě téměř zapomněli.

Bali nikdy nepřestane překvapovat. Za každou rýžovou terasou čeká skrytý vodopád, za každou zatáčkou pobřežní silnice dechberoucí výhled. Je to místo, kde se cizinec stává objevitelem a kde i to nejběžnější získává nádech posvátného.

Nechte se unést do tohoto jiného, krásnějšího světa. Bali na vás čeká.

Právě jste se vrátili z místa, které vám ukradlo srdce?

Znáte ten pocit, když listujete stovkami fotek z dovolené a nemůžete se nabažit vzpomínek? Než je necháte ležet zapomenuté v telefonu nebo foťáku, darujte jim nový život! Proměňte ty nejkrásnější záběry ve fotoplátna, která rozzáří váš domov.

Každý den se tak budete moci vracet na pláž, kde jste pozorovali západ slunce, do hor, kde vám vyrazil dech úchvatný výhled, nebo do malebného městečka, kde jste objevili tu nejlepší kavárnu.

Vaše oblíbená místa si zaslouží místo na vašich stěnách – a vy si zasloužíte každodenní dávku radosti z krásných vzpomínek!

Nechte své stěny vyprávět...

Nechte příběh své fotografie vyniknout na kvalitním plátně. Ručně zpracované obrazy z našeho studia přetrvají generace.



mohlo by vás zajímat

  • Focení (ne)modelek, Rady a tipy

Hledáte výjimečný dárek pro mladou slečnu? Fotobook není jen o krásných fotografiích – je to cesta k sebevědomí, nezapomenutelný zážitek a možnost objevit svou jedinečnou krásu.

PŘEČÍST
  • Focení (ne)modelek, Příběhy

Přečtěte si Elenin příběh, jak focení fotobooku otevřelo dveře do vysněného světa modelingu!

PŘEČÍST
  • Příběhy, Zážitkové focení

Kristýna se Sebastianem toužili po emotivním těhotenském focení a fotkách, které by zachytily jejich lásku a rostoucí bříško…

PŘEČÍST

Sledujte mne

>